راهنمای کامل بهینه سازی وردپرس

سیستم های مدیریت محتوا وردپرس تنها سیستمی هست که به طور پیش فرض دارای function ها و دستور العمل های مناسب برای سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد. 

۱- تنظیمات اولیه برای بهینه سازی وردپرس

– عنوان سایت

عنوان سایت  باید کوتاه باشد . در بخش توضیح هم کوتاه در یک یا و جمله هدف یا حیطه فعالیت سایت را توضیح دهید.

– حریم خصوصی

دقت کنید که حتما گزینه معرفی سایت برای همه در دسترس باشد٬ ازجمله موتورهای جست‌وجو (مانند گوگل٬ بینگ) و بایگانی‌کنندگان تیک خورده باشه تا  به موتور های جستجو  اجازه  دهد شما رو در لیست نتایج نشان دهند.

– پیوند یکتا

در وردپرس بخش ساختار دلخواه متغیر های  تعیین شده است که در بخش پیوند یکتا  استفادهمی شود.

%year%

سال نوشته شدن مطلب را در آدرس چاپ می کند

%monthnum%

ماه نوشته شدن مطلب را در آدرس چاپ می کند

%day%

روز نوشته شدن مطلب را در آدرس چاپ می کند

%hour%

ساعت نوشته شدن مطلب را در آدرس چاپ می کند

%minute%

دقیقه نوشته شدن مطلب رو در آدرس چاپ می کند

%second%

ثانیه نوشته شدن مطلب رو درآدرس چاپ می کند

%postname%

عنوان مطلب رو در آدرس چاپ می کند

%post_id%

شناسه مطلب نوشته شده رو در آدرس چاپ می کند

%category%

شاخه ای که مطلب درون نوشته شده را در آدرس چاپ می کند

%tag%

تگ یا تگ های مرتبط با مطلب نوشته شده را در آدرس چاپ می کند

%author%

نویسنده مطلب را درون آدرس چاپ می کند

بهتر است از گزینه %postname% استفاده کنید و ترجیحا از متغیر های دیگه مثل سال و ماه استفاده نکنید ، اگر دوست داشتید که عنوان تنها نباشه توصیه ام اینه که از %author% یا %category% استفاده کنید.

نکته – برای استفاده از خاصیت پیوند یکتا وب سرور شما باید با توجه به نوعش یکی از شرایط زیر رو داشته باشه

  • آپاچی همراه با mod_rewrite

  • Microsoft IIS 7 همراه با ماژول URL Rewrite 1.1+ و PHP 5 اجرا شده به عنوان FastCGI

  • Microsoft IIS 6 به بالا همراه با ASAPI_Rewrite

  • Lighttpd با استفاده از a 404 handler یا mod_rewrite

۲- نکات مهم در هنگام ارسال مطلب برای بهینه سازی وردپرس

– دسته ها یا شاخه

زمانی که می خواید مطلبی ارسال کنید ابتدا بخشی را مطلب شما به اون مرتبط هست را وارد کنید ، این زمانی مهم هست که شما در تنظیمات پیوند یکتا از %category% استفاده کرده باشید.

– عنوان پست

دقت کنید عنوان پست مرتبط با مطلب شما و کاملا واضح و روشن باشد

– پیوند یکتا

در قسمت پیوند یکتا با زدن بر روی ویرایش کلماتی که مهم نیستند رو حذف کنید مثل : و ، یا و … .

– محتوا ارسالی

مهم نیست که متن شما کم هست یا زیاد مهم اینه که برای بازدید کننده شما مفید باشه پس سعی نکنید که مطالب را طولانی کنید بلکه سعی کنید کیفیت لازم را داشته باشد

– برچسب

برچسب ها کلمات کلیدی نیستند و با کلمات کلیدی تفاوت دارند

– تصویر شاخص

در زمانی که تصویر شاخص را انتخاب می کنید حتما برای اون اسم قابل درک بزارید.

– تصویر یا تصاویر موجود در مطلب

موتورهای جستجو سایت شما را همان طور که قبلا گفتم نمی بینند بلکه می خوانند پس از ALT و TITLE استفاده کنید  ولی از هر دو گزینه همزمان استفاده نکنید.

۳- robots.txt و بهینه سازی وردپرس

اولین کاری که موتور های جستجو در زمانی که وارد سایت شما می شوند این است که به دنبال این فایل می گردند ، شما از طریق این فایل به موتور جستجو می فهماونید که چه بخش هایی برای ا قابل دسترسی و چه بخش هایی نیست . همراه خود وردپرس robots.txt وجود داره که به صورت پیش فرض قسمت هایی که لازم نیست موتور های جستجو به اون قسمت ها مراجعه کند درج شده پس حتما این فایل رو هم آپلود کنید.

۴- نقش موثر پوسته شما در بهینه سازی وردپرس

برای وردپرس پوسته های  خیلی زیادی وجود دارد که شما با توجه به نوع فعالیت  خود برای سایت انتخاب می کنید . اما نکته ای که باید  توجه داشته باشید پوسته شما به علت اینکه در ارتباط بر قرار کردن با کاربر و موتورهای جستجو نقش مهمی دارد اصولی بودن اون خیلی مهم است. پوسته شما باید دارای کمترین خطا یا بدون خطا باشه که می تونید از طریق کنسرسیوم وب اینکار رو چک کنید.

اما فقط بدون خطا بودن پوسته مهم نیست ، پوسته شما باید بنیه لازم برای بهینه سازی رو هم داشته باشد. به طور مثال به طور اصولی از مواردی همچون h1 و h2 استفاده شده باشه تا باعث صدمه دیدن جایگاه شما نشود. البته خیلی نکات دیگری وجود دارد در مورد پوسته که تنها به این یکی دو مورد ختم نمی شود.

۵- پلاگین های پیشنهادی برای بهینه سازی وردپرس

Sitemap یا نقشه سایت بسیار مهم است، افزونه های زیادی هستند برای اینکار که همه یک کار را انجام می دهند

اما هنوز هم ما نیاز به افزونه هایی داریم که بتواند برای ما متا تگ ها ی لازم را ایجاد کند که خود وردپرس این امکان را ندارد که دو افزونه زیر یکی از پر طرفدار ترین افزونه ها می باشند.

  • All in One SEO Pack

  • SEO Ultimate

البته افزونه های دیگری هم هستند ولی این دو افزونه نویسندگان اون ها پشتیبانی بسیار سریعی دارند و برای نسخه ها جدید هم سریعا افزونه رو بروز می کنند.

پس از نصب یکی از افزون های بالا برای شما سه باکس به زیر پست اضافه خواهد شد .

اولین باکس گزینه ای با نام SEO Title خواهد بود که در عنوان صفحه قرار گرفته می شه و در نتایج جستجو اون به نمایش در میاد و متفاوت از عنوان پستتون می تونه باشه.

دومین باکس هم Meta Description نام داره که هیچ وقت تاکید می کنم هیچ وقت نزارید خود پلاگین ها اون رو به طور خودکار پر کنند. این فیلد در بخش توضیحات در صفحه نتایج جستجو برای لینک شما قرار می گیره.

و باکس آخر هم Meta Keywords هست که به علت منسوخ شدن نیازی به پر کردن اون نیست. البته اگر بخوایم نکته به نکته این افزونه ها رو که برای بهینه سازس وردپرس هستند توضیح بدیم خودش در یک مقاله بسیار بسیار بزرگتری جای می گیره. شما باید تنظیمات این افزونه ها رو همیشه با دقت انجام بدید چون علاوه بر اینکه به شما کمک می کنه ممکنه باعث ضرر به شما هم بشه.

یکی دیگه از سری افزونه هایی که معمولا به مدیران سایت توصیه می شه استفاده از افزونه های مطالب مرتبط یا related posts هست که در زیر هر پست به نمایش در بیاد. افزونه های زیادی هستند که می تونید استفاده کنید و عملا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و بسته به سلیقه شما هستش.

افزونه های مطالب مرتبط یا related posts

اگر شما قبلا مطالبی داشتید که الان روی سایت موجود نیست یا لینک های اونا تغییر کرده با استفاده از افزونه ۴۰۴ to start می تونید مطمئن بشید که تمامی لینک ها در صورت خرابی به صفحه اول کاربران رو هدایت می کنه. دقت داشته باشید که صفحه ۴۰۴ خودتون رو طوری طراحی کنید که کاربر دچار سردرگمی نشه.

ارسال پاسخ