مهم ترین چالش های طراحی سایت در سال ۲۰۱۶

 مهمترین و موثرترین عواملی را که در طراحی وب سایت در سال ۲۰۱۶ جهت پیشی گرفتن از رقبای آنلاین می بایست در نظر گرفت:

 بهینه سازی وب سایت برای موبایل: Responsive یا واکشگرا

همان طور که می دانید موبایل و تبلت ها در اندازه و سایز های متفاوت ارائه شده اند و این یعنی نمایش وب سایت شما نیز می بایست متناسب با اندازه دستگاه های متفاوت، تغییر نماید. به طور نمونه هنگامی که کاربران از موبایل با ابعاد کوچک تر به سایت شما وارد می شوند، به دلیل کوچک بودن صفحه نمایش، در نگاه اول می بایست تنها اهداف اصلی جستجوی خود را در سایت شما مشاهده نمایند و سپس در صورت نیاز جزییات بیشتر را بیابند.

با توجه به اینکه  از سال ۲۰۱۳ تاکنون، ۶۰% از ترافیک های ورودی سایت ها از طریق کاربران موبایل بوده است، اهمیت این موضوع کاملا روشن می شود. از آنجا که امسال بیشترین تاکید ها روی ظاهر و نحوه طراحی وب سایت ها می باشد و با توجه به گسترش موبایل هوشمند، کاربران بیشتر از طریق ستگاه های موبایل و تبلت ها و… نیاز به دسترسی به سایت شما خواهند داشت.

 با استفاده از قابلیت Responsive یا واکشگرا، این امکان جهت وب سایت ها فراهم شده است. در صورتی که طراحی و ظاهر وب سایت شما قدیمی می باشد، قابلیتResponsive یا واکشگرا برای سایت شما یک ضرورت است.

طراحی ساده و کارآمد:

از دیگر ویژگی های یک وب سایت ایده آل، برآورده ساختن نیاز ها و ضریب پاسخگویی بالا به نیاز های مشتریان می باشد. لذا در این راستا یک وب سایت ایده آل، در سال های اخیر می بایست ساده تر و در عین حال کارآمدتر باشند.

بعنوان مثال در صورتی که تجربه استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس (WORDPRESS) را داشته باشید، قطعا متوجه شده اید که وردپرس نمونه ای خوب از یک پلتفرم ساده و کارآمد می باشد. با وجود ارائه قالب های (Themes) متعدد، همه این قالب ها چندین نقطه نظر مشترک برپایه مدل وردپرس دارند.

اما از سوی دیگر، طراحی ساده وب سایت ها معایب و مزایای خود را دارد. از مزایای استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده (CMS ها)، سادگی و راحتی کار در بخش های مدیریتی بوده و به راحتی قابل تطبیق با نیاز های جدید می باشد.

 با توجه به Open Source بودن سیستم های مدیریت محتوا و این که امروزه مورد توجه بسیاری از طراحان و تازه واردان در این عرصه می باشد، لذا از بسیاری جهات مورد توجه هکر ها می باشد و می بایست اقدامات امنیتی موثر روی آن در نظر گرفته شود. از طرفی دیگر در صورتی که شما از CMS ها و یا سیستم هایی که متداول نیستند استفاده کنید، امکان مشکلات و حفره های امنیتی روی آنها، کم نیست. لذا حتما از نقطه نظر امنیت سایت خود را بدرستی بررسی نمایید.

استفاده از گرافیک پیچیده :

در صورتی که سایت شما بیش از حد سنگین باشد و شامل انواع گرافیک ها، تصاویر، فونت و  …. باشد، تمامی این موارد باعث کند شدن سرعت لود سایت شما می شود.

 قابلیت پارالاکس (Parallax):

پارالاکس (Parallax) در طراحی وب به معنی تکنیک‌های پیمایش در صفحه برای عمق بخشی به وب سایت است. بدین معنا که هنگام باز نمودن صفحات سایت در ابتدا کل صفحه بار گزاری نمی شود و مادامی که کاربر به سمت پایین صفحه حرکت می کند، مطالب و مواردی را که نیاز دارد بتدریج دریافت می کند.

تکنیک پارالاکس بر پایه استفاده از کدهای HTML5 و CSS3 و JQuery است و از میان شیوه‌های طراحی وب، به جرئت می توان گفت پارالاکس (Parallax) یکی از قدرتمندترین و شگفت‌انگیزترین شیوه های طراحی است. همچنین تاثیر مثبتی روی سئوی سایت نیز خواهد داشت.

نحوه نمایش تصاویر :

استفاده از اسلایدرها روی موتور های جستجوگر (SEO)، نیز تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

در سال ۲۰۱۶، استفاده از اسلایدرهای تعاملی (Interactive Slider) مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. زیرا بجای اینکه کاربر در صفحه شما با تعدد عکس ها مواجه شوند و در جستجوی مطالب باشند، به راحتی مطالب مورد نیاز را خواهند یافت و در صورت نیاز عکس ها را مشاهده می نمایند. در نتیجه روی موتور های جستجوگر (سئو) نیز تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

در این مقاله سعی نمودیم تا مهمترین موارد تاثیر گذار جهت طراحی سایت ویا به روز رسانی سایت در سال ۲۰۱۶ را ارائه دهیم

ارسال پاسخ